UA   RU   DE   EN

 

Центробіжне лиття в ТОВ Кривбасцвітплав

  1. Відцентрове лиття у Кривому Розі;
  2. Центробіжний спосіб лиття бронзи використовується при отриманні виливків;
  3. Загальні поняття про метод відцентрового лиття бронзи;
  4. Переваги відцентрового лиття бронзи у Кривому Розі;
  5. Технологічний процес відцентрового лиття бронзи;
  6. Види шлюбу при відцентровому литті бронзи;
  7. Метод відцентрового лиття в кокіль;
  8. Центробіжне лиття та відцентровий метод лиття бронзи.

 

Центробіжне лиття та відцентровий метод лиття. Відцентровий спосіб лиття використовується при отриманні виливків, що мають форму тіл обертання. Розплав кольорового металу заливається в металеву форму, що обертається. Під дією відцентрової сили метал розподіляється по внутрішній поверхні форми і, кристалізуючись, утворює виливок. Кристалізація розплаву в металевій формі під дією відцентрової сили забезпечує отримання більш щільних та якісних виливків у порівнянні з іншими способами лиття. Виливки, отримані методом відцентрового лиття, характеризуються високою зносостійкістю та щільністю металу.

У виробництві використовуються машини з горизонтальними та вертикальними осями обертання. Методом відцентрового лиття виготовляються виливки діаметром від 75 мм до 1500 мм та масою від 2 кг до 2500 кг.

Результатом відцентрового лиття є литі заготовки: втулки, вінці черв'ячних коліс, барабани для папероробних машин, ротори електродвигунів. Поруч із іншими методами металургійних процесів, відцентрове лиття з бронзи, знайшло велике застосування у гірничо-металургійному комплексі (ГМК).

Про метод відцентрового лиття

Одним із найпростіших і найпоширеніших видів криволінійного руху є рівномірний рух тіла по колу. Цей рух відбувається під дією будь-яких сил.

Розглянемо приклад Якщо привести в швидке обертання точильне коло і спробувати заточити на ньому шматок сталі, ми побачимо сніп іскор, що вилітають від місця дотику сталі до каменю. Як видно з фігури, іскри летять прямолінійно зі швидкістю, яку вони отримали в момент відриву від каменю. Переміщаючи шматок сталі по колу каменю, можна переконатися, що у всіх випадках іскри летять по дотичній до кола в тій точці, до якої торкалася сталь. Зрозуміло також, що напрям швидкості руху іскор в кожній точці зіткнення зі сталлю знаходиться під кутом до радіуса кола, проведеного до точки відриву іскри. У разі рівномірного руху по колу цей кут буде прямим. Так, якщо обертати кульку, прив'язану до мотузки, то напрям швидкості кульки V будь-якої миті часу буде перпендикулярно напрямку мотузки. Яка ж сила не дозволяє кульці піти у напрямку цієї швидкості?

Очевидно та, яка утримує кульку на колі, тобто натяг мотузки Е, спрямований уздовж неї до центру обертання, тобто до руки. Цю силу, прикладену в даному випадку до кульки, називають доцентровою.

Наочніше це можна уявити, якщо обертати кульку, прикріплену до пружини. Після того, як пружина розтягнеться, кулька почне рухатися по колу. У цьому досвіді сила пружності пружини є доцентровою силою - вона утримує кульку, що обертається, на колі і спрямована до центру обертання.

А чи буде сама кулька діяти на пружину і якщо буде, то з якою силою? Так. буде. Відповідно до закону механіки дія пружини на кульку має викликати рівну і протилежно спрямовану дію кульки на пружину. Тому ця сила на відміну від доцентрової прикладена до пружини, а через неї до центру обертання, наприклад, до руки. Спрямована вона у протилежний бік, тобто від центру обертання і називається відцентровою.

Під дією відцентрової сили будь-яке тіло прагне відійти від центру обертання, долаючи перешкоду, що заважає йому рухатися прямою. Перешкоди можуть бути найрізноманітнішими. В одному з розглянутих прикладів перешкодою є мотузка; в іншому - пружина, яка прагнутиме відтягнути кульку до центру обертання; при русі поїзда криволінійним шляхом такою перешкодою є рейки; вони заважають поїзду зійти з цього шляху, В результаті колеса тиснуть на рейки, а рейки, у свою чергу, тиснуть на колеса. Легко собі уявити, що чим більша швидкість поїзда на криволінійній ділянці колії, тим небезпечніший для нього різкий поворот. Отже, величини відцентрової і відцентрової сил залежать від швидкості тіла, що рухається; із збільшенням швидкості руху вони також збільшуються.

Припустимо, що починають обертати з достатньою швидкістю прив'язане до мотузки цебро з водою. Як і в попередньому примі з кулькою на воду у відрі діятиме відцентрова сила, яка притисне воду на дно відра і не дасть їй витекти. Стінки та дно відра будуть відчувати при цьому певний тиск з боку води. Вони й будуть тією перешкодою, про яку було сказано вище. Цією здатністю рідини утримуватися біля стінки судини, що обертається з достатньою швидкістю, і користуються у виробництві так званого відцентрового лиття. При звичайному способі лиття метал заливається в нерухому форму. Залитий у порожнину цієї форми метал знаходиться під дією лише власної ваги або, як то кажуть, сили тяжіння.

Якщо ж, наприклад, форму-виливницю у вигляді горизонтальної циліндричної судини привести у обертальний рух навколо її осі, то залитий у неї рідкий метал буде відкинутий до стінок форми і також буде обертатися; метал, обертаючись, поступово твердне і виходить циліндричний виріб.

Які ж сили притискатимуть рідкий метал до стінки форми? Відцентрові сили. Вони завжди спрямовані від центру обертання перпендикулярно до точок того шляху, яким рухаються частинки тіла, в даному випадку частинки металу А під дією яких сил метал обертається?

Передусім, сил тертя між стінками форми і залитим металом і сил тертя між шарами металу, тобто. в'язкості металу, що зростає в міру його охолодження.

Вони є тими додатковими силами, які залучають рідкий метал у обертання. При такому методі лиття, крім сил тяжіння, будуть діяти отже, ще й відцентрові сили. А що станеться, якщо величина відцентрової сили буде недостатньою? У цьому випадку метал неминуче стіче вниз під вагою своєї ваги, чого, однак, не станеться, якщо відцентрові сили будуть більшими за власну вагу металу.

Таким чином, відцентрове лиття засноване на тому, що розплавлений метал заливається в виливницю-форму, що швидко обертається, захоплюється стінками її в обертання і під

 

Мапа сайту